Ракурсhttps://racurs.ua/
ЗНО на тлі бойових дій
https://racurs.ua/ua/546-zno-na-foni-boyovyh-diy.htmlРакурсЦього року на проходження ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) зареєструвалося 297 200 абітурієнтів. З них 35 тис. осіб — жителі Донбасу, де наразі йдуть бойові дії. Чи буде там проводитися ЗНО і як саме відбуватиметься зовнішнє незалежне оцінювання цього року, зважаючи на драматичні події на Сході України?
.
«Поки на Донеччині та Луганщині вестимуться бойові дії, ЗНО там відбуватися не буде. Ми чекали до останнього, не могли прийняти остаточне рішення, адже ті 35 тис. абітурієнтів, які зареєструвалися у цих областях, мають ті самі права вільно пройти ЗНО, як і решта українських випускників. Проте ані силові відомства, ані служба спеціального зв'язку не можуть гарантувати безпеки як самих абітурієнтів, які збиратимуться на ЗНО, так і самих тестових матеріалів, які треба доставити до пунктів тестування. Тому на нараді в Кабміні було прийнято рішення, що основну сесію ЗНО у цих регіонах проводити не варто. Для цих абітурієнтів ЗНО буде проводитися на додатковій сесії, яка відбудеться з 1 по 15 липня», — розповів директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.
Якщо ж до 1 липня військово-політична ситуація у регіоні не нормалізується, то й цю сесію буде скасовано. У такому разі абітурієнтам буде запропоновано перереєструватися для проходження ЗНО в інших регіонах України, причому у будь-якій області України, де є родичі, друзі, знайомі, до яких можна приїхати на кілька днів. Для таких абітурієнтів ЗНО з різних предметів відбуватиметься щодня. Перереєстрація вже почалася з 21 травня, на даний час цією можливістю скористувалося дуже небагато випускників — лише 330 осіб, проте час ще є, перереєстрація закінчується 15 червня.
«Я розумію, що це пов’язано з тим, що люди вичікують, сподіваються на краще, що не сьогодні-завтра ця війна ущухне. Ми не підганяємо. Ми будемо готові ще 15 червня пізно вночі приймати заявки», — каже І. Лікарчук.
Занепокоєння в людей на Сході викликала інформація, яку поширили брехливі російські ЗМІ, начебто ця додаткова сесія вводиться урядом з метою позбавлення донецьких і луганських дітей скласти іспити на рівних умовах з усіма, що вони не встигнуть подати документи до університетів, що це, мовляв, є обмеженням їхніх прав.
«Це чергова пропагандистська дурниця, яка не має під собою жодних підстав. По-перше, додаткову сесію складають абітурієнти не лише з “гарячих” регіонів, але й з інших областей, які через поважні причини (наприклад, серйозну хворобу, аварію, пожежу чи інший форс-мажор) не змогли взяти участь в основній сесії. Таких щороку збирається до 10 тис. осіб. По-друге, тести ЗНО для обох сесій укладалися за абсолютно однаковою методикою. Я всліпу вибирав пакети з тестами, не знаючи, які саме завдання пішли на основну, а які на додаткову сесію. З кількох запечатаних пакетів я вибрав два, це був цілком випадковий вибір!» — обурюється директор центру.
Щодо строків подачі документів до вишів, пан Лікарчук нагадав, що взагалі немає значення, чи в перший, чи в останній день прийому подані документи, головне — отримані на ЗНО бали. Тож немає потреби їхати до університету вночі, займати черги, як це часто роблять батьки абітурієнтів.
«Я хотів би сказати жителям Донбасу, що ми робимо це виключно з метою захисту ваших дітей. Ми не хочемо, щоб абітурієнтів взяли в полон, щоб проти них був скоєний терористичний акт. Хіба це не вагома причина переносу ЗНО? І друге: ми не можемо ризикувати проведенням ЗНО по всій Україні. Адже тести в Луганській області будуть такими ж, як у Львівській, Вінницькій, Івано-Франківській та інших областях, і якщо при транспортуванні на якомусь блокпосту будуть відкриті пакети з тестами, скинуті в інтернет чи навіть десь розкидані тестові завдання, зірветься тестування з цього предмета по всій Україні. Ми не можемо так ризикувати. Це коштує не один мільйон гривень, крім того, це потягне великі моральні збитки».
Щодо Криму, то там ЗНО взагалі проводитися не буде. У Криму цього року зареєструвалися 17 209 абітурієнтів. Після анексії Криму Росією Центр оцінювання надав цим абітурієнтам можливість перереєструватися для участі і в основній сесії (наразі перереєструвалися 660 осіб), і в додатковій (поки 45 осіб), щоб проходити ЗНО на материковій частині України.
Щодо особливостей проведення ЗНО, то, за словами І. Лікарчука, сьогодні на руках у населення багато зброї, люди дезорганізовані та часто ворожо налаштовані, не виключені якісь конфлікти у інших регіонах України, тому усі пункти тестування буде забезпечено металошукачами та металодетекторами. Більш жорсткими стали вимоги регламенту для тих, хто намагатиметься скористуватися електронними пристроями під час зовнішнього оцінювання (мобільними телефонами, блютус-пристроями тощо). Цьогоріч Міністерство охорони здоров'я видало наказ, яким регламентувало правила видачі медичних довідок про хворобу, що унеможливлює проходження ЗНО. Приступ апендициту, наприклад, — це поважна причина, нежить чи легка травма — ні. Проблема з транспортом теж не вважається поважною причиною для запізнення або переносу оцінювання, тому І. Лікарчук радить абітурієнтам дуже уважно вивчити маршрут до пункту проведення тестування та у зазначений день вийти з дому заздалегідь.
Нагадаємо, вступну кампанію цього року перенесли, і вона відбудеться з 11 липня до 1 серпня 2014 року.