Наскільки гармонійне ваше життя?
https://racurs.ua/ua/715-garmoniya.htmlРакурсУ Новий рік прийнято загадувати бажання і планувати майбутнє. Хто не хоче стати успішнішим, щасливішим або поліпшити якість життя? Ви замислювалися, що таке успіх? Адже це сукупність кількох аспектів життя. Часто проблеми на особистому фронті випливають зі складнощів у професійній діяльності та навпаки. У нашому житті все взаємопов'язано. Якщо провести аналогію з медициною, головний біль, наприклад, може бути викликаний проблемами в хребті і т. д. Незадоволеність в одній зі сфер призводить до невдач в інших. Тому дуже важливо прагнути життєвого балансу.
Наскільки гармонійним є ваше життя? Гармонію можна обчислити, використовуючи спеціальний метод, який називається колесом життєвого балансу. За допомогою колеса гармонії ви визначите ваші сильні сторони і побачите слабкі місця, над якими варто попрацювати.
Для того, щоб ставити цілі в новому році, потрібно обов'язково завершити старий. Що це означає? Кожен із нас планував щось змінити у своєму житті: щось вийшло, а щось — не вдалося. Може, ви просто перехотіли або забули про це, однак енергія там залишилася. Тому варто переглянути весь попередній рік, що виконали/не виконали, щоб закрити енергетичні дірки. Кожне бажання повинно мати своє завершення. Енергія завершення — це енергія початку.
Озбройтеся ручкою і папером, намалюйте коло і розділіть його на 8 (мінімум 6, максимум 10) рівних частин — ваших життєвих цінностей. У кожної людини вони свої, тому визначте максимально важливі сфери життя саме для вас.
Наприклад, це можуть бути: здоров'я (як ви стежите за своїм здоров'ям, догляд за тілом, харчування, фізичне навантаження, молодість і краса); дім, сім'я (повсякденні справи, комфорт, речі, побут, умови життя); самореалізація (робота, кар'єра, хобі, творчість, задоволення амбіцій, визнання); фінанси (достаток, рівень життя, дохід); особистісний ріст (духовне зростання, саморозвиток); спілкування (друзі, приятелі, клуби за інтересами, форуми, допомога людям); особисте життя (кохання, відносини, особистий час); відпочинок (подорожі, розваги, сон). Не варто копіювати собі ці формулювання — це одна з поширених помилок. Сфери мають бути саме ваші, співзвучні та зрозумілі вам.
Далі нанесіть на кожну сферу шкалу від 1 до 10. А тепер оцініть, наскільки ви задоволені кожною зі складових вашого життя. Стовідсоткове задоволення відповідає 10 балам, повне незадоволення — 0 (1–3 критичні значення, 4–7 нормальна наповненість, 8–10 приємна задоволеність життям). Важливо оцінювати ваше відчуття, а не близьких або друзів, які вважають, наприклад, що ви заробляєте досить багато. Ви можете бути не задоволеними повною мірою, тому ставите собі оцінку, яка відповідає вашому сприйняттю ситуації.
Наступний крок — кожній зі сфер виділяєте сторінку в своєму щоденнику, де перераховуєте, що зробили або не зробили. Наприклад, у здоров'ї — «сіла на дієту, але не завершила, та все ж хочу продовжити» і т. д. Що ви відчуваєте щодо того, що не зробили? Яка емоція переважає? Це може бути, наприклад, злість на себе. У кожній сфері напишіть, який урок ви винесли з цього. Це вже завершення, утилізація негативної емоції, коли ви не відчуваєте на себе злості, а думаєте: «Нічого, я можу виправити ситуацію». Коли не залишається негативних емоцій, людина вивільняє новий простір, енергію: «Я можу зробити це наступного року».
А тепер зафарбуйте оцінені частини секторів і подивіться, яка фігура у вас вийшла. Якщо вона близька до кола — це чудово, сфери вашого життя мають рівне наповнення. Ямки (особливо глибокі) говорять про необхідність наповнення цих областей життя. В ідеалі, колесо життєвого балансу має бути більш-менш рівномірним, а оцінки — досить високими (8 і вище), тоді можна говорити про те, що людина задоволена життям і гармонійна.
Якщо ж ваше коло гармонії не ідеальне, спробуйте оцінити, зміни в якому із секторів максимально змінять на краще усе ваше колесо. Наприклад, вас не влаштовує ваш достаток, тому, швидше за все, не влаштовує і відпочинок, можливо, від цього страждають сімейні взаємини. Які дії спричинять одночасне наповнення кількох областей відразу? Наприклад, ранкова пробіжка з чоловіком легко може наповнити кілька сфер: спілкування з природою, дім і сім’я, здоров'я.
Для кращої візуалізації можна намалювати нове колесо балансу — про ваші наміри. Запитайте у себе, що потрібно (можна) змінити в житті, щоб відбулося зрушення в певному секторі? Які кроки потрібно для цього зробити? Яку оцінку ви хотіли б бачити в цьому секторі через три місяці, півроку, рік? Знайдіть для себе необхідну мотивацію, розпишіть дії для досягнення наповненості. Дуже допомагає також складання позитивних тверджень (афірмацій), що стосуються досягнення мети, отримання кінцевого результату в кожному секторі. Афірмація (від лат. аffirmatio — підтвердження) — коротка фраза, що містить вербальну формулу, яка при багаторазовому повторенні закріплює необхідний образ або установку в підсвідомості людини, сприяючи покращенню її психоемоційного тла і стимулюючи позитивні зміни в її житті.
Це свого роду самонастанова, самонавіювання, аутотренінг — словоформи, що допомагають людині налаштуватися на певний стан, закласти і зміцнити програму, мету. Прикладом афірмацій можна вважати спортивні девізи або кричалки, речівки в дитячих таборах, гасла політичних чи громадських організацій, рекламні слогани. Твердження має бути сформульоване як доконаний факт. Воно повинне відображати кінцевий результат, а не рух до нього. Позитивне твердження починайте зі слів: я, мені, мене або моя. Відмовтеся від загальних фраз. Не використовуйте слова «я повинен», «мені слід». Наприклад, «я здорова людина, сповнена сил», але не «я стаю сильним і здоровим». Афірмації можна промовляти про себе, читати вголос, багаторазово записувати.
Наше життя — це коктейль із сім'ї та роботи, відпочинку й хобі, подорожей, пізнання світу і себе. У кожного свій рецепт цього напою. Нам не завжди вистачає часу на всі сфери нашого життя. Іноді робота перекриває все інше, і на сім'ю та, що вже там говорити, здоров'я, спорт чи хобі зовсім не залишається місця... І тоді, як картковий будиночок, може зруйнуватися решта. У людини раптом виникає відчуття ступору, незадоволеності життям. Куди йде час та енергія? У чому ваша гармонія та рівновага? Чи задоволені ви своїм життям? Рухаєтеся чи стоїте на місці? Колесо життєвого балансу зможе допомогти відповісти на ці питання. І часто, намалювавши своє коло, ви побачите, що взагалі-то не все так і погано. А доклавши зовсім небагато зусиль, можна стати щасливішим.