Новини
Ракурс

Адвокатські ноу-хау: учаснику АТО зменшено строк на півтора року

Чи завжди адвокат обмежений способами захисту прав свого клієнта, прямо визначеними законом?


.

Для практикуючих у кримінальних провадженнях адвокатів не є новиною спірність застосування судами частини 5 статті 72 Кримінального кодексу (в редакції «Закону Савченко»), яка певний проміжок часу визначала правила зарахування строку попереднього ув'язнення з розрахунку два дні за один день позбавлення волі.

Існує різноманітна правозастосовна практика, як щодо переліку суб’єктів, до яких вона може застосовуватися, так і щодо періоду застосування. Більшість суддів вважали за можливе здійснювати перерахунок строку попереднього ув’язнення лише за період дії Закону імені відомого політика – до 20 червня 2017 року.

Наразі Великою палатою Верховного Суду в рішення від 29.08.2018 р. в справі № 663/537/17 поставлено крапку у цьому питанні. Ним визначено: якщо особа вчинила злочин до 20 червня 2017 року (включно) і щодо неї продовжували застосовуватися заходи попереднього ув'язнення після 21 червня 2017 року, то під час зарахування попереднього ув'язнення перерахунок строку 1 день на 2 здійснюється на весь період перебування під вартою до моменту набрання вироком законної сили.

Паралельно багато суддів, не розібравшись у законі, продовжують виносити неправосудні рішення, а дочекатися рішення касаційної інстанції для позбавленої волі особи справа важка і довготривала. Тому, з метою забезпечення прав своїх клієнтів доводиться шукати різні креативні, але законні та справедливі, способи захисту.

Ми з клієнтом – військовослужбовцем Миколою Агаповим, допоки чекаємо остаточного рішення в справі, вирішили звернутися до суду з окремим клопотанням про перерахунок строку попереднього ув’язнення за весь період його перебування в СІЗО. Примітним є те, що можливість подачі такого клопотання  прямо не передбачена КПК України. Тому таке звернення було своєрідним експромтом, який дав позитивний результат.  Втім, як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень, відповідна практика існує. Тому не можу сказати, що це саме моє ноу-хау.

Показним є те, що навіть прокурор «вважав клопотання таким, що підлягає задоволенню» і тому в суду не було жодних сумнівів щодо прийняття позиції заявника.

Таким чином,  Білозерським районним судом Херсонської області задоволено наше клопотаннята зараховано  строк попереднього ув’язнення з розрахунку один день за два дні позбавлення волі за весь період перебування Миколи в СІЗО (режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77062783).

Як результат, учаснику АТО фактично зменшено строк позбавлення волі на півтора року.

Очевидно, що правозахисник завжди має пам’ятати як про засади кримінального провадження – верховенства права, справедливості, розумності та добросовісності, так і про життєве правило: хто стукає – тому відкривають! А будь-які креативні правові дії захисника можуть значно полегшити життя вашим клієнтам.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter