Ракурсhttps://racurs.ua/
Автозаки та клітки в судах для в’язнів СІЗО визнали «жорстоким поводженням»
https://racurs.ua/ua/568-avtozaky-ta-klitky-v-sudah-dlya-ukrayinskyh-v-yazniv-sizo-vyznaly-jorstokym-povodjennyam.htmlРакурсТакий висновок містить моніторинговий звіт Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму (НПМ), здійснений 2013 року разом із активістами громадського суспільства. У звіті відображено результати 260 візитів до місць несвободи, повідомляє кореспондент «Ракурсу».
.
У доповіді, зокрема, наголошується, що процес доставки осіб із СІЗО до суду, а також перебування в суді в клітці є нестерпним, бо немає нормальних умов для перевезення в автозаках у спеку та холод, а в спеціальних клітках не передбачене освітлення та санвузли.
У звіті також ідеться про порушення прав пацієнтів закладів психіатричного та психоневрологічного профілів.
«Через відсутність порядку застосування поводження із особами, які перебувають у збудженому стані, адміністрація закладу діє на свій розсуд, використовуючи несертифіковані гамівні засоби у вигляді виготовлених власноруч полотняних петель та ременів іноземного виробництва для фіксації, що створює підстави для порушення прав і свобод людини», — зазначає представник омбудсмена з питань реалізації НПМ Юрій Бєлоусов.
За його словами, разом із МОЗ на виконання вимог ст. 8 закону «Про психіатричну допомогу» створено порядок фізичного обмеження та ізоляції осіб, які страждають на психічні розлади і перебувають в установах соцзахисту населення (психоневрологічні інтернати та дитячі будинки-інтернати), який має викорінити наявні порушення в цій сфері.
Крім того, за підсумками НПМ було закрито 30 спеціальних установ МВС, ліквідовано чотири школи та одне училище соцреабілітації, які не відповідали стандартам. Внесено зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України (КВК).
Національним превентивним механізмом називають незалежний національний орган, створений згідно з факультативним протоколом до Конвенції ООН проти катувань (ФПКПК). НПМ регулярно моніторить усі місця несвободи, щоб попередити жорстоке поводження з людьми, які там утримуються.
5 вересня 2013 року Верховна Рада в другому читанні розглянула і ухвалила законопроект про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України. Докладніше про те, що означав цей закон для ув'язнених читайте в статті «Ракурсу» «Прогресивний» закон погіршив становище українських ув'язнених".