Новини
Ракурс
Указ Зеленського. Фото: Ракурс

Указ Зеленського: цензура в ЗМІ або бурштин у спирту

Усі вихідні в новинних стрічках тривало бурління навколо нового указу президента Зеленського №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави». Немає нічого дивного в тому, що ЗМІ дружно вчепилися в один абзац із документа. Там сказано, що до кінця року мають бути розроблені і внесені на розгляд ВР законопроекти про регулювання діяльності медіа в Україні, і в цих законопроектах повинні бути прописані якісь «вимоги і стандарти новин», а заодно механізми «запобігання поширенню... викривленої інформації» та посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію.

Тим часом складається враження, що грандіозний шухер навколо «свободи слова» влаштований заради того, щоби громадськість звернула увагу лише на цей абзац, не помітивши всього іншого у цьому великому і вкрай цікавому документі — указі президента України Зеленського.

Битва навколо кривого формулювання в указі президента Зеленського

Сергій Томіленко, голова Спілки журналістів України, у своєму лонгріді в ФБ малює воістину апокаліптичну картину тиску на пресу в указі Зеленського: «Пан Бородянський (міністр культури Володимир Бородянський. — Ред.) пропонує запровадити кримінальну відповідальність за поширення фейків та введення суспільства в оману. Також в редакційних ньюзрумах журналістам пропонують фіксувати накази редакторів про маніпуляції при висвітленні новин. На підставі цих доносів влада планує сплачувати журналістам зарплату та надавати захист, а на власників та керівників медіа — накладати санкції. Олександр Ткаченко (глава Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики. — Ред.) хоче застосовувати санкції до збиткових ЗМІ. Відсутність протягом трьох років прибутків має давати старт процедурі блокування медіадіяльності…»

Указ президента Зеленського. Фото: скріншот зі сторінки Сергія Томіленка у Facebook

Міністр культури Володимир Бородянський негайно взявся розшаркуватися перед грізними представниками медіа у своєму фейсбуці — мовляв, цей абзац у новому указі Зеленського просто криво сформульований, жодні стандарти професійній спільноті нав'язуватися не будуть, а йдеться винятково про інформаційну війну з РФ.

Не будемо зараз заглиблюватися в дискусію про свободу слова, затіяти її навколо одного абзацу указу Зеленського охочих і так більш ніж достатньо. Якщо когось гостро хвилює саме ця тема, дуже раджу почитати коментарі під постом міністра культури — там йому достатньо дають прочуханки. 

А тим часом, повторімося, мало хто помітив, що весь указ президента України Зеленського — одне суцільне багатосторінкове криве формулювання.

Про отруєння дітей і кабінети моряка в новому указі Зеленського

Зеленський підписав указ №837/2019 за підсумками наради, яку глава держави провів 4 листопада з керівництвом ВР, Кабміну та правоохоронних органів. Цей опус читати важко. Хто хоче переконатися — спробуйте (www.president.gov.ua/documents/8372019-30389).

Головна ідея указу президента Зеленського: оскільки навколо все погано, давайте швиденько зробимо так, щоб усе раптом стало добре і всюди утворився порядок. Коли продираєшся крізь текст, на думку спадає гіперактивний малюк, у якого думки скачуть немов блохи з одного на інше, і йому несила зосередитися на одній темі довше за півхвилини, тому цілі тасуються за принципом «у городі бузина, а в Києві — дядько». Тут тобі і поліпшення роботи транспорту, і видобуток нафти та газу, і охорона лісів, і інтегрований план боротьби зі змінами клімату. Вимоги зменшити кількість випадків харчових отруєнь серед дітей, створити онлайн-курси трудової перекваліфікації та чомусь «електронні кабінети моряка», навести лад на митниці...

Спочатку, звісно, треба ввернути щось близьке до народу, і щоб на слуху. Наприклад, «врегулювання питання видобутку бурштину» — авжеж, про це багато пишуть. Або ось ще хороше — «лібералізація діяльності у сфері виробництва етилового спирту». Етиловий спирт полюбляє багато хто з представників народу, це правильне рішення.

Обов'язковий реверанс у бік ФОПів, які помалу починають бунтувати, — «запровадження дворічного мораторію на проведення перевірок фізичних осіб — підприємців».

В указі Зеленського є навіть пункт про завершення будівництва Меморіалу Героїв Небесної сотні та проектування Музею Революції гідності. Це і поступка патріотам, і... можливість під будівництво освоїти чималі державні кошти.

Не можна сказати, що всі згадані в новому указі Зеленського речі є марними. Так, трудове законодавство потребує оновлення, так, треба визначитися з ринком землі і навести лад у справі захисту прав інтелектуальної власності, або ось хоч забезпечити прозорість та ефективність роботи судової влади. Але всі ці завдання вінегретом звалені в одну загальну купу. І другий момент — гріш ціна усім цим «забезпечити», «налагодити» і «надати» без чітко прописаних шляхів досягнення цілей. Однак одне зі своїх завдань документ виконав — продемонстрував, що президент-батюшка соколиним оком оглянув усі народні біди й розпорядився зробити так, щоб усе негайно стало добре. Благодійник, що тут скажеш.

Указ Зеленського. Фото: Needpix

Як заховати лист у лісі, або Навіщо Зеленський підписав указ

На перший погляд може здатися, що об'єднання всіх цілей і проблем — реальних і надуманих, глобальних і локальних — в одному указі Зеленського, причому в хаотичному порядку (тут тобі бурштин у спирту, там — отруєні діти й курси профорієнтації) — це просто показник непрофесіоналізму нинішньої влади. Адже логічніше видати кілька документів, кожен з яких зачіпає окрему область завдань і детально прописує шляхи їх вирішення.

Однак, скоріш за все, один довгий і плутаний указ президента Зеленського замість кількох структурованих був написаний не випадково, і вже точно не для економії паперу.

Отець Браун, священик-детектив з розповідей Честертона, казав: «Де найлегше заховати лист? У лісі». Так і в цьому хаотичному нагромадженні завдань трапляються кілька таких, які, скажімо так, насторожують. І це стосується не тільки і не стільки якихось «стандартів написання новин».

Дивіться, як це працює. Наприклад, в указі Зеленського дається завдання до 31 березня 2020 року вжити заходів щодо... Далі двокрапка, і одним реченням: «…забезпечення створення в установленому порядку та початку діяльності нового органу із запобігання та протидії кримінальним правопорушенням у сфері економіки та фінансів, що консолідує відповідні функції податкової міліції, інших правоохоронних органів…»

Насторожує цей пункт? Авжеж. Але пропозиція на цьому не закінчується, після двокрапки йде безліч рядків, в яких ідеться про спрощення митних процедур, державну підтримку фермерів, здешевлення кредитів, контроль за обігом деревини... Ви спокійно читаєте, і тут — хоп! — серед деревини і кредитів виринає «здійснення підготовки та проведення корпоратизації державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», у тому числі розробити та внести на розгляд Верховної Ради України відповідний законопроект». А щоб ви не зациклилися на цьому, нескінченне речення триває, і йдеться в ньому далі, як у баладі Керролла, «про черевики, про сургуч, капусту, королів»... І в цьому бла-бла-бла вдало загублені два найважливіших пункти, що стосуються силових структур та енергетичної безпеки України.

Ось ще кілька цікавих пунктів з нового указу Зеленського, які можуть насторожити:

  • «забезпечення початку масштабної приватизації, зокрема визначення п'яти об'єктів великої приватизації»;

  • «надання в установленому порядку роз'яснення для платників податків щодо порядку застосування реєстрації розрахункових операцій під час реалізації товарів (надання послуг) через мережу Інтернет»;

  • «забезпечення формування в установленому порядку незалежних наглядових рад усіх державних банків»;

  • «схвалення порядку проведення аукціонів із розподілу квот підтримки виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії та здійснення такого розподілу на 2020‒2025 роки».


Таких слизьких пунктів в указі президента Зеленського вистачає, але вони вдало завалені словесним лушпинням. Тим часом кожен з них вартий того, щоб витягнути його на світ божий і проаналізувати найуважнішим чином.

...Окремо нас зацікавили абзаци нового указу Зеленського, що стосуються реформи децентралізації та адміністративно-територіальної реформи, обговорення якої анонсовано на листопад. Там ідеться про перегляд методики формування територіальних громад і про відбір перспективних планів розвитку територій. До 1 грудня Комісії з питань правової реформи наказано внести на розгляд президента пропозиції щодо змін до Конституції в частині децентралізації влади. А це — дуже серйозне питання для країни, з огляду на перспективу можливих дострокових місцевих виборів. Тому ми незабаром до нього повернемося.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter

.