Харчове отруєння: хто винен і що робити
https://racurs.ua/ua/2688-harchove-otruiennya-hto-vynen-i-scho-robyty.htmlРакурсХарчове отруєння виникає, коли ви їсте або п'єте щось, заражене шкідливими бактеріями чи вірусами. Майже кожна шоста людина у світі щорічно стикається з такою проблемою, але в більшості випадків це легкий стан, який минає завдяки відпочинку і вживанню великої кількості води. Однак деякі важкі випадки потребують медичної допомоги.
Ось чотири найпоширеніші бактерії, що викликають харчове отруєння, а також способи лікування і профілактики інфекцій.
Харчове отруєння — що таке кампілобактеріоз?
Кампілобактерія — це вид бактерій, який живе в кишківнику тварин, особливо свійських птахів, таких, як курка та індичка. Кампілобактерію можна підхопити після вживання недовареного свійського птаха або молюсків, а також з брудної питної води, від заражених людей чи тварин. Це одна з найпоширеніших причин харчового отруєння у світі.
Зазвичай перші симптоми захворювання розвиваються протягом двох-п'яти днів після зараження. Після цього симптоми тривають від двох до десяти днів і включають в себе:
діарею, яка може бути кривавою;
блювоту;
спазми шлунку;
високу температуру.
Як лікувати кампілобактеріоз?
Більшість людей з таким діагнозом одужають самі, без спеціального лікування. Важливо забезпечити хворому адекватну гідратацію і підтримувати електролітний баланс в організмі. Поліпшення загального стану настає приблизно за тиждень.
Якщо за тиждень не настало поліпшення, можуть знадобитися антибіотики. Тому за наявності серйозних симптомів (кривава діарея і висока температура), а також якщо поліпшення стану не настає, варто звернутися до лікаря.
Як запобігти кампілобактеріальній інфекції
Оскільки основним джерелом є свійські птахи, вкрай важливо ретельно дотримуватися правил їх приготування.
Щоб уникнути отруєння кампілобактеріями:
ретельно промивайте курку або іншого птаха перед приготуванням, обов'язково потім вимийте руки з милом;
переконайтеся, що ви готуєте свійського птаха при потрібній температурі, не їжте сире м'ясо;
мийте будь-який посуд, який ви використовуєте для обробки сирого м'яса, в гарячій мильній воді.
Харчове отруєння — що таке сальмонела?
Сальмонела — ще одна з найпоширеніших причин харчового отруєння. Це вид бактерій, який живе в кишківнику людини і тварин і може бути присутнім у багатьох видах їжі. Сирі фрукти, овочі, яйця і всі види м'яса можуть бути джерелами сальмонели.
Симптоми отруєння сальмонелою проявляються через 12‒72 години після вживання забрудненої їжі і можуть тривати до тижня. Деякі з найпоширеніших симптомів сальмонели:
пронос;
блювота;
спазми шлунку;
висока температура.
Лікування сальмонели
Сальмонелу зазвичай не лікують антибіотиками. Достатньо внутрішньовенного вливання рідини, якщо людина зневоднена, а також ліків від нудоти, якщо хворий страждає від блювоти.
Але в деяких серйозних випадках, коли у пацієнтів висока температура і сильне зневоднення від блювоти і діареї, їх лікують антибіотиками протягом тижня. Антибіотики, скоріш за все, будуть необхідні людям з ослабленою імунною системою або літнім пацієнтам. Передумовою для застосування антибіотиків також можуть бути сильний біль у животі, млявість або інші симптоми, які не проходять. В такому разі варто звернутися по медичну допомогу.
Як запобігти зараженню сальмонелою
Найкращий спосіб уникнути зараження сальмонелою — не вживати сирого м'яса і яєць. Сальмонела також може бути присутня на фруктах і овочах, тому їх завжди треба мити перед їдою.
Харчове отруєння — що таке кишкова паличка?
Escherichia coli — це тип бактерій, який живе в кишківнику людей і тварин і допомагає перетравлювати їжу. Хоча деякі штами кишкової палички є корисними, інші можуть викликати захворювання і навіть виявитися небезпечними для життя.
Кишковою паличкою можна заразитися внаслідок вживання забруднених продуктів, зокрема, яловичого фаршу, непастеризованого молока і свіжої зелені, наприклад, шпинату і салату. Симптоми отруєння кишковою паличкою зазвичай проявляються протягом 1‒10 днів.
Найпоширеніші симптоми кишкової палички:
сильна й іноді кривава діарея;
блювота;
біль у животі.
Лікування зараження кишковою паличкою
Лікування інфекції, викликаної кишковою паличкою, зазвичай не потребує візиту до лікаря і обходиться без антибіотиків. Річ у тім, що антибіотики можуть погіршити симптоми інфекції. Причина в тому, що, коли бактерії E. coli швидко відмирають, то можуть виділяти велику кількість токсинів.
Замість цього лікарі ставлять крапельницю з фізрозчином, якщо хворий зневоднений. Пацієнти зазвичай одужують протягом 5‒7 днів.
У деяких випадках кишкова паличка може викликати небезпечне для життя захворювання нирок — гемолітичний уремічний синдром (ГУС). Загальними симптомами ГУС є менш часте сечовипускання, сеча темного кольору і блідість обличчя. У разі появи цих симптомів треба негайно звернутися по медичну допомогу.
Як запобігти зараженню кишковою паличкою
Щоб уникнути зараження кишковою паличкою, завжди ретельно готуйте м'ясо і уникайте сирого молока. Кишкова паличка також може міститися на поверхні сирих фруктів і овочів, тому завжди важливо мити продукти перед їдою.
Харчове отруєння — що таке лістерія?
Отруєння лістеріями зазвичай викликається бактеріями Listeria monocytogenes. Вони живуть у багатьох середовищах, включно з водою, ґрунтом і екскрементами тварин. Найпоширеніші шляхи зараження лістерією — це їжа:
м'які сири, такі, як брі або квесто фреска;
м'ясні делікатеси чи напівфабрикати;
сире молоко;
фрукти та овочі.
Після вживання їжі, зараженої лістеріями, симптоми можуть проявитися протягом тижня, але в деяких випадках їх розвиток затягується на місяці. Симптоми лістерії, як правило, — діарея і лихоманка.
Лістерія — лікування
Більшість випадків лістеріозу є легкими і не потребують лікування. Зазвичай пацієнти почуваються краще за кілька днів. Але варто проявляти особливу обережність вагітним жінкам або людям з ослабленим імунітетом.
Якщо ви вагітні і зіткнулися з лістерією, треба якомога швидше пройти курс лікування антибіотиками, щоб інфекція не вплинула на дитину. Вагітні можуть страждати від втоми, лихоманки і болю в м'язах.
Як запобігти зараженню лістерією
Людям із груп ризику не варто вживати жодних продуктів без термічної обробки. Решті достатньо дотримуватись звичайних застережних заходів — ретельно готувати м'ясо і мити руки при роботі з продуктами.
Більшість випадків харчового отруєння є відносно легкими і зазвичай минають протягом кількох днів. Якщо симптоми погіршуються або тривають довше за тиждень, зверніться до лікаря.