Новини
Ракурс

Як не зіпсувати новорічні свята

31 гру 2016, 19:48

Хто з нас не любить свят, особливо новорічних? Ми ретельно готуємося до них. Намагаємося накрити багатий стіл, побалувати себе не дуже корисними, але смачними делікатесами. Дозволити собі те, що не дозволяли протягом року. Але для нашого організму, особливо для печінки та підшлункової залози, зі святами починається нелегка робота на знос.


.

Ось тому найчастіші скарги після святкових надмірностей — нудота, важкість у шлунку, гіркота в роті або печія. Лікарі всі ці симптоми називають одним терміном — диспепсія. Зважування після свят не додає позитиву. Надлишок у вазі — це теж результат роботи шлунково-кишкового тракту на знос, запуск неправильного обміну речовин при неадекватному навантаженні продуктовими делікатесами.

Адже надмірне вживання висококалорійної, не властивої щоденному раціону харчування їжі, та ще в поєднанні з неадекватними дозами алкоголю різних сортів, плюс різка зміна способу життя є провокацією гострих станів, часто небезпечних для життя. Саме тому під час свят частішають випадки інфарктів, інсультів, гіпертонічних кризів, гострих панкреатитів, нападів жовчо- та сечокам'яної хвороби, декомпенсації цукрового діабету, інтоксикації — ці стани вимагають термінової госпіталізації в спеціалізовані відділення.

Як не допустити шкоди здоров'ю в ході святкових застіль? Адже різке порушення способу життя заганяє наш організм у глухий кут. У нас не виходить повноцінним відпочинок, а повернувшись на роботу, втомлені й розбиті після свят, з підірваним здоров'ям, ми знову потрапляємо в стресову ситуацію.

А відбувається ось що. Ми ж зазвичай не їмо вночі? Але в новорічні свята починаємо вести нічний спосіб життя, частіше харчуючись у цей час доби. Це великий стрес і удар по обміну речовин, наш організм починає сходити з розуму: він просто не розуміє, коли його годуватимуть, а коли — моритимуть голодом, і про всяк випадок засвоює і запасає все з'їдене. Тому вага різко зростає.

Щоб уникнути стресу чи знизити його вплив, у день напередодні Нового року раджу обов'язково снідати, обідати й не пропустити легкої вечері за кілька годин до бою курантів, — радить дієтолог Олександра КИРИЛЕНКО.

Обов'язково перегляньте ваше звичайне меню святкового столу! Адже три улюблених салати: «мімоза», «шуба» та «олів'є», густо заправлені майонезом, — це 1000 ккал в 100 г і при цьому нульова користь. Але якщо ви все ж не уявляєте Нового року без салату «олів'є», раджу трохи змінити рецепт: замість ковбаси покладіть відварне м'ясо індички чи язик, замість горошку з банки — заморожений зелений горошок, це хоч якісь вітаміни. Майонез зробіть самі зі свіжих (краще домашніх або перепелиних) жовтків, гірчиці, оливкової олії. Або замініть нежирною сметаною зі спеціями. Не раджу додавати в «олів'є» свіжий огірок — по-перше, салат потече, а по-друге, ви отримаєте величезну дозу нітратів.

Ми часто радіємо, що наступного дня після святкування дня залишається багато їжі — можна відпочити і не стояти біля плити. Пам'ятайте, що на другий день «олів'є» — це отрута. Адже майонез найчастіше містить трансжири, які не засвоюються організмом, а кілком стають у кишечнику. У салаті, який постояв години три на столі, в теплі, відбувається окислення жирів, цей процес прискорюється за наявності свіжого огірка, а на виході отримуємо «чисту отруту».

Зверніть увагу на коренеплоди. Адже з кореня селери, моркви, яблука, родзинок можна зробити хороший, корисний і легкий салатик. Заправити його або оливковою олією, або нежирною сметаною. Такий салат, що містить багато клітковини, як губка адсорбуватиме всі токсини, алкоголь та інші надмірності новорічного столу. Від оселедця, копченостей, ковбаси теж краще відмовитися. Раджу замінити їх м'ясом, запеченим у спеціальному рукаві в духовці, рясно присмачивши його італійськими травами і гранатом, — це дуже ароматно й корисно. А засолена свіжа морська риба (всього кілька годин на крупній солі й зелені під гнітом) не тільки дуже смачна й просочена святковим настроєм кухаря, але ще й економить сімейний бюджет. І ніякої копченої скумбрії! Ця риба коптиться найчастіше в «рідкому димі», набуваючи золотистого кольору за допомогою хімічного барвника, на виході це — суцільні канцерогени. Раджу також забути про консерви в олії — це дуже калорійна і важка їжа, крім того, цим вже нікого не здивуєш, тільки навпаки...

Напевно, жоден святковий стіл не обійдеться без шампанського. Моя порада — в жодному разі не пийте міцні напої та шампанське натщесерце! Обов'язково зробіть легку закуску, салат або бутерброд із хлібом грубого помелу та сиром. А ще краще за кілька годин до застілля з'їсти вівсяну (гречану) кашу. Вона обволікає шлунок, запобігає подразненню слизової, та й алкоголь не так швидко всмоктуватиметься. До того ж каша є дуже хорошим сорбентом. Відвар із сухофруктів на вашому святковому столі також зменшить інтоксикацію від алкоголю.

У жодному разі не можна похмелятися. «Перевірені» рецепти типу «змішайте перець і горілку» або «рибні навари» тільки добивають підшлункову залозу. А нирки, які й так перевантажені, потрібно, навпаки, розвантажити. Тут допоможе той же відвар із сухофруктів, у ньому багато калію. Можна підтримати печінку, попивши, наприклад, «Гепабене». І краще посидіти трохи на тому ж кефірі, додати сорбент («ентеросгель», «атоксил», біле вугілля — на вибір), погуляти на свіжому повітрі, адже кисень також сприяє швидшому виведенню алкоголю.

Тепер про солодке. Багато хто віддає перевагу тортам із важким масляним кремом. Це ще одне додаткове навантаження на наш організм. Зробіть краще легкий десерт, наприклад, із заморожених перетертих фруктів або ягід, збитих у суфле з нежирною сметаною чи вершками. Дуже смачні й корисні також молочні коктейлі-смузі з фруктами та ягодами. Віддайте перевагу красивим запіканкам з фруктами, чізкейку.

Тим, у кого є хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ), гіпертонічна хвороба, я б радила за три дні до початку свят починати пити «свої» препарати для профілактики, щоб не допустити гострих станів. Найчастіше це ферменти, сорбенти й спазмолітики. Ті ж сорбенти раджу приймати до надмірностей, так як потім їхня дія буде менш вираженою.

Дуже важливо рухатися, а не сидіти постійно за столом. Потанцювати або вийти на вулицю подихати киснем, адже кисень добре нейтралізує не тільки алкоголь, але й інші не зовсім корисні для нас речовини, що надходять до організму. Прогуляйтеся, пограйте в сніжки — і задоволення отримаєте, і почуватиметеся набагато краще.

Щоб швидко скинути зайві кілька кілограмів, що з'явилися після свят, раджу обов'язково зробити розвантажувальні дні — один-два на тиждень. Вибирайте на ваш розсуд. Це може бути відвар із сухофруктів без цукру. Дуже хороша клітковина з кефіром. Біокефір з лактулозою нейтралізує шкідливу дію токсичних речовин, алкоголю, покращує функцію кишечника. Клітковину або зернові висівки можна використовувати у вигляді готового препарату, що продається в аптеках або відділах здорового харчування в супермаркеті. Додавши три столові ложки клітковини в 200 мл кефіру, ви отримаєте цілющий напій. Запивати його можна відваром із сухофруктів, звичайною водою.

Пам'ятайте, що накрити святковий стіл — не означає перевантажити його висококалорійними стравами. Досить красиво оформити звичайні, натуральні продукти, які є на столі щодня. Їх можна подати в іншому поєднанні, застосувати інший спосіб приготування, сервіровки. Важливо задуматися про спосіб приготування та кількість з'їденого. Я б радила вчитися мистецтву отримання задоволення не від надмірного розтягування шлунка, а від смакових відчуттів, від вигляду й запаху страв, від сервірування столу.

Щасливого вам і здорового Нового року!

Підготувала Оксана ШКЛЯРСЬКА


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter