Захист судді — це захист громадян
https://racurs.ua/ua/760-zahyst-suddi-ce-zahyst-gromadyan.htmlРакурсОлександр Волков, суддя Верховного суду України, якого було звільнено з посади у 2010 році за порушення присяги судді (якої він, до речі, не складав, бо став суддею ще у 1983 році, а чинне на той час законодавство не передбачало приведення суддів до присяги), пройшовши усі процесуальні етапи оскарження свого звільнення в Україні та звернувшись до Європейського суду з прав людини, 9 січня 2013 року отримав рішення ЄСПЛ на свою користь. Цей документ, який мав би вирішити долю однієї окремої людини, справив вплив на долю всієї судової системи України. Бо, досліджуючи матеріали справи, ЄСПЛ знайшов у національних судових рішеннях щодо О. Волкова системні порушення ч. 1 ст. 6 «Право на справедливий суд» Європейської конвенції з прав людини. Одна конкретна справа про звільнення судді розкрила всю недосконалість судової системи, зокрема, упередженість системи суддівської відповідальності.
«Встановлені у справі порушення вказують, що система суддівської дисципліни в Україні не організована належним чином, оскільки в ній не забезпечено достатню відокремленість судової влади від інших гілок державної влади. Більш того, вона не забезпечує гарантій від зловживання та неправомірного використання заходів дисциплінарної відповідальності для завдання шкоди незалежності суду, тоді як остання є одною з найважливіших цінностей, що покладені в основу ефективного функціонування демократичних держав», — йдеться у рішенні ЄСПЛ по справі «Олександр Волков проти України».
Тому, окрім заходів індивідуального характеру (поновити О. Волкова на посаді судді ВСУ) та відшкодування заявникові моральної шкоди та судових витрат, суд призначив і низку заходів загального характеру, які зобов’язують Україну переглянути національне законодавство щодо суддівської незалежності та відповідальності суддів, зокрема питання формування та функціонування Вищої ради юстиції України.
«Суд вважає за необхідне наголосити, що Україна повинна нагально провести загальні реформи своєї правової системи, окреслені вище», — резюмує ЄСПЛ.
Це рішення стало відправною точкою для реформування системи суддівської відповідальності.
Два роки потому, 2 лютого 2015 року, на підставі Постанови Верховної Ради України від 25 грудня 2014 року №60-VIII О. Волкова було поновлено на посаді судді Верховного суду України. Відповідний наказ про це видав голова ВСУ Ярослав Романюк. Таким чином було виконано рішення ЄСПЛ у справі «Олександр Волков проти України» щодо заходів індивідуального характеру. 23 лютого на черговому засіданні Пленуму ВСУ суддю О. Волкова ввели до складу судової палати з адміністративних справ, тож відтепер він зможе здійснювати правосуддя.
Щодо реформування системи суддівської відповідальності, то 18 лютого цього року було заявлено про початок відповідного проекту Ради Європи, мета якого — допомогти Україні в цій роботі. Проект триватиме рік і буде спрямований на реформування системи дисциплінарної відповідальності судді. Крім того, експерти Ради Європи допомагатимуть Україні втілювати люстраційне законодавство відповідно до європейських стандартів.
Ханне Юнкер, голова департаменту правосуддя та правового співробітництва Генерального директорату прав людини та верховенства права, на відкритті проекту наголосила, що реформа повинна сприяти тому, щоб скарги, подані проти судді, розглядалися справедливо, об’єктивно та на основі закону. Вона наголосила, що питання суддівської відповідальності досить чутливе, бо, з одного боку, суддя має бути незалежним, але, з іншого, він є державним службовцем, який є підконтрольним суспільству. Тож Рада Європи, допомагаючи Україні у реформуванні, намагатиметься зробити усе можливе для досягнення балансу між цими поняттями.
О. Волков зауважив, що реформування відповідальності судді — це не стільки питання покарання, скільки захисту судді: від тиску з боку інших гілок влади, від неправомірного, несправедливого звинувачення з боку сторони, що програла процес. За його словами, щороку до органів суддівського самоврядування надходить близько 15 тис. скарг на суддів, переважна більшість — саме через невдоволення судовим рішенням. «Захист судді — це захист громадян, їхнього права на незалежний і безсторонній судовий розгляд їхніх справ», — наголосив О. Волков.
Він також зауважив, що є величезна кількість скарг, що їх неможливо розглянути, бо Вища рада юстиції, яка повинна це робити, не працює вже протягом року. Її відсутність має ще один негативний наслідок — судді, які хочуть звільнитися, вже цілий рік не можуть це зробити, бо законодавством визначено: подання на звільнення судді ініціює саме ВРЮ.
Представник О. Волкова у ЄСПЛ, професор права Мілдсекського університету (США) Філіп Ліч зазначив, що рішення по справі О. Волкова є унікальним, оскільки ЄСПЛ ще ніколи досі не давав таких прямих наказів якійсь країні. «Зараз почнеться робота над реформуванням системи суддівської відповідальності, — сказав він. — Але це тільки початок. Суд побачив безліч системних прогалин в українському законодавстві щодо процедур призначення суддів, просування на посаді і звільнення, надмірну політизацію української судової системи, залежність її від інших гілок влади. Це простежується і у питанні формування ВРЮ».
Співробітництво в рамках проекту відбуватиметься за кількома напрямками: робота над законодавством, розробка змін до законів, проведення обговорень. Експерти проекту співпрацюватимуть із суддями, народними депутатами, представниками дисциплінарних органів та іншими зацікавленими сторонами.
Підготувала Інга ЛАВРИНЕНКО